vınn ZTE MF 190 modem linux driver

ali74
Sürüm: Pardus 2011
bilgi
ileti adresi
17-09-2011 15:19

Turkcell vınn olarak ZTE MF 190 modelli 3G modem aldım. Bilgisayarımda çift işletim sistemi kullanıyorum.Windows vista ve Pardus 2009. Pardus 2009 da modem bir türlü tanınmıyor. lsusb komutuyla gördüğüm çıktı "ONDA Corporation S.P.A." ID olaraksa 19d2:0x0117 olarak görüyorum. Okuduğum bilgilere göre 0117 olan numaranın 0031 olması gerektiği yani sanal CD rom olarak modemin kaldırılması gerektiği yazılmış. Hyper terminal ile AT+ZCDRUN=8 komutunu kullanıp sanal cd olayını kapatmama karşın asla 0031 rakamını görmüyorum. KPPP de verilen tüm bilgileri kurduğum halde aldığım mesaj "üzgünüm modem meşgul" oluyor. Gerçekten çooook sıkıldım. Bu modemle gelen birde linux driver var. Ancak uzantısı "tar". tar.gz değil. Nasıl kullanacağımı da bilmiyorum. Bu tür dosyaları daima pardus depodan aldım. Ama 3G modemlerle ilgili hiç bir driver depoda yok. Lütfen acil yardımlarınızı bekliyorum.

etiketpardus 2009.2

Pardus Anka: İhtilal!

ihtilalanka

Bu Pardus'un küllerinden yeniden doğuşunun hikayesidir. Bak evlat, bugün sana kralların şehrinde, kralcıklara baş kaldıranların efsanesini anlatacağım... Dünyayı toz pembe gören, masallar aleminde yaşadığını düşünenleri gerçeğe çağıran bir hikayedir bu.

Calligra 2.5.5 Çıktı!

calligralogo_1

Calligra ekibi; Calligra Suite'in bir dizi önemli hata düzeltmesi içeren 2.5.5 sürümünü duyurdu ve herkese en kısa sürede bu yenisürüme güncelleme yapmasını önerdi.

KDE 4.10 RC3 Çıktı!

Final sürüme ilişkin bir ertelemeden sonra son dakika değişikliklerine uyum sağlamak üzere KDE geliştiricileri, KDE 4.10 için üçüncü bir sürüm adayı yayınladı. Bu sürümün, 6 Şubat 2013'te çıkarılması planlanan KDE4.10'dan önceki son sürüm adayı olduğu söyleniyor.

AquilaHeliaca
bilgi
ileti adresi
17-09-2011 17:12

bildiğim kadarı ile .tar ile .tar.gz dosyaları arasondaki tek fark uzantıları. ikisi de sıkıştırılmış arşiv dosyası oluyorlar

http://en.wikipedia.org/wiki/Tar_(file_format) ve http://www.brouhaha.com/~eric/tgz.html adreslerinde daha detaylı bilgi bulunmaktadır

Eklenti:

ben yine bir leylalık yapıp olayı yanlış anlamış olabilirim.

Büyük ihtimalle o modemin sürücüsü Debian veya Ubuntu paketi halindedir. eğer dosya uzantısı .rpm ise de "rpm2targz" aracı ile .tar.gz formatına dönüştürebilirsiniz

http://www.ozgurlukicin.com/forum/diger/624/?page=1'den alıntı:

Pisi'yi açıp, arama kutusuna
rpm2targz yazın. Sonra da kurmayı zaten biliyorsunuzdur, seçip paketleri kur düğmesine basın...
Kullanımına gelince:
konsoldan masaüstü dizinine gidin(tabi, dönüştüreceğiniz dosyanın masaüstünüzde olduğunu varsayıyorum)(komut: cd /home/kullanıcıadınız/Desktop) sonra rpm2targz dosyaadı.rpm yazın birkaç saniye sonra dönüştürülecektir..[/quote

Bu ileti 3 kez değiştirilmiş olup, son kez 17-09-2011 17:18 tarihinde AquilaHeliaca tarafından değiştirilmiştir.
yones
bilgi
ileti adresi
17-09-2011 17:41

pardus 2009 kullanmanıza gerek yok, çünkü o sürü artık ölü ilan edildi, güncelleme fln olmaycak,  ayrıca ben de vınn la 2009 sürümünde bağlanamamıştım internete. Başka şekilde internete bağlanma imkanınız varsa depodan upgrade-manager(güncelleme yöneticisi) kurun ve de 2011 sürümüne gecin. 2011 sürümünde ağ yöneticisinden kolayca bağlanabilirsiniz, ben bağlanıyorum örneğin Gülümse

Güncelleme yöneticisi için bu , vınn ile 2011 pardus da internete bağlanmak için şu belgeyi okumanız önerilir Göz kırp

Bu ileti 2 kez değiştirilmiş olup, son kez 17-09-2011 17:45 tarihinde yones tarafından değiştirilmiştir.

Herkes eşittir ama bazları daha eşittir :)
Yanıtla