GOOGLE CHROME KALDIRMA SORUNU

sniper82
Sürüm: Pardus 2009
bilgi
ileti adresi
26-07-2010 18:46

Arkadaşlar pardus kullanmaya başlayalı yeni oldu. Google Chrome tarayıcıyı kullanmak istedim yaptığım araştırmalarda chromium paketini kurabileceğim söyleyiniyordu ancak ben stabil olan chrome paketini kurmak istedim. Forumu aradım taradım aşağıda alıntısını yaptığım arkadaşın anlattığı şekilde google chrome tarayıcıyı ev dizini içinde olacak şekilde kurmayı başardım. Ancak bu klasörü silmek istediğim zaman bir türlü silmeme izin vermiyor. "su -"  ve "dolphin" komutlarını vererek silmek istedim. Silemedim. adrese erişim engellendi gibi bir uyarı alıyorum ve silmiyor. Çözüm önerilerinizi bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim.

mylmazer, 24/06/2010 20:42 tarihinde:

google chrome kurmak için (chromium değil) aşağıda ki yöntemi kullanabilirsiniz. şu an google chrome linux sürümü kararlı sürüm halini almıştır.

http://www.ozgurlukicin.com/forum/coklu-ortam/16658/?page=1

linkinde anlattım fakat arkadaş yanlış yere konu açmış. buraya da yazmakta, kurmak isteyenler için fayda var.

http://www.google.com.tr/chrome?hl=tr

adresinden chrome indirdikten sonra tar.gz dosyasını bir yere açın. açmak için konsolda

tar xvf chrome.tar.gz

(chrome.tar.gz ismi farklı olabilir) yapmanız yeterli. chrome diye bir klasör oluşmalı.

sonra aşağıda yer alan işlemleri konsolda root olarak, kopyala yapıştır yöntemi ile çalıştırın.

ln -s /usr/lib/nss/libnss3.so /usr/lib/libnss3.so.1d

ln -s /usr/lib/nss/libnssutil3.so /usr/lib/libnssutil3.so.1d

ln -s /usr/lib/nss/libsmime3.so /usr/lib/libsmime3.so.1d

ln -s /usr/lib/nss/libssl3.so /usr/lib/libssl3.so.1d

ln -s /usr/lib/nss/lib /usr/lib/libssl3.so.1d

ln -s /usr/lib/nss/libpk /usr/lib/libssl3.so.1d

ln -s /usr/lib/libplds4.so /usr/lib/libplds4.so.0d

ln -s /usr/lib/libplc4.so /usr/lib/libplc4.so.0d

ln -s /usr/lib/libnspr4.so /usr/lib/libnspr4.so.0d

sonra chrome klasörüne (chrome/opt/google/chrome/) konsoldan girin ve

./chrome

ile çalıştırıp kullanabilirsiniz.

bu yazdıklarım chromium için değil orjinal google chrome içindir.

bunlar yapıldığında kullanılıyor.

etiketbilim

Pardus Anka: İhtilal!

ihtilalanka

Bu Pardus'un küllerinden yeniden doğuşunun hikayesidir. Bak evlat, bugün sana kralların şehrinde, kralcıklara baş kaldıranların efsanesini anlatacağım... Dünyayı toz pembe gören, masallar aleminde yaşadığını düşünenleri gerçeğe çağıran bir hikayedir bu.

Calligra 2.5.5 Çıktı!

calligralogo_1

Calligra ekibi; Calligra Suite'in bir dizi önemli hata düzeltmesi içeren 2.5.5 sürümünü duyurdu ve herkese en kısa sürede bu yenisürüme güncelleme yapmasını önerdi.

KDE 4.10 RC3 Çıktı!

Final sürüme ilişkin bir ertelemeden sonra son dakika değişikliklerine uyum sağlamak üzere KDE geliştiricileri, KDE 4.10 için üçüncü bir sürüm adayı yayınladı. Bu sürümün, 6 Şubat 2013'te çıkarılması planlanan KDE4.10'dan önceki son sürüm adayı olduğu söyleniyor.

Yanıtla