USB boot menusu yok

<
1
YFDogan
bilgi
ileti adresi
09-01-2010 11:05

USB belleğe kurulumu oluşturdum. Bios ta usb den başlatma seçeneği yok bende. floppy, cd/dvd, hdd, lan var ama usb yok. Bu sorunu nasıl çözerim?

etiketkurulumusb

Windows ile yapabilecekleriniz,Microsoft un size sundukları ile sınırlı iken, Pardus ile yapabilecekleriniz, hayal gücünüz ve yeteneğiniz ile sınırsızdır.

Pardus Anka: İhtilal!

ihtilalanka

Bu Pardus'un küllerinden yeniden doğuşunun hikayesidir. Bak evlat, bugün sana kralların şehrinde, kralcıklara baş kaldıranların efsanesini anlatacağım... Dünyayı toz pembe gören, masallar aleminde yaşadığını düşünenleri gerçeğe çağıran bir hikayedir bu.

Calligra 2.5.5 Çıktı!

calligralogo_1

Calligra ekibi; Calligra Suite'in bir dizi önemli hata düzeltmesi içeren 2.5.5 sürümünü duyurdu ve herkese en kısa sürede bu yenisürüme güncelleme yapmasını önerdi.

KDE 4.10 RC3 Çıktı!

Final sürüme ilişkin bir ertelemeden sonra son dakika değişikliklerine uyum sağlamak üzere KDE geliştiricileri, KDE 4.10 için üçüncü bir sürüm adayı yayınladı. Bu sürümün, 6 Şubat 2013'te çıkarılması planlanan KDE4.10'dan önceki son sürüm adayı olduğu söyleniyor.

physicist
Sürüm: Pardus 2011
bilgi
ileti adresi
09-01-2010 12:30

bios ayarlarına girdiğinizde usb belleğiniz takılı olmuş olsun, ayrıca iyi bakın mesela bende bi boot bölümü var bide harddisk boot bölümü var birinden hangi media olcağını(cd/harddisk) diğerinden de hangi harddisk olcağını seçiyom. Ama anakartınız eskiyse desteklemiyor olabilir.

TOSHIBA SATELLİTE C640-11M
physicist
bilgi
ileti adresi
09-01-2010 12:30

ha bide açılırken bazı tuşlar boot menüsünü açıyo muhtemelen ekranda yazıyodur. Bende F8 mesela...

YFDogan
bilgi
ileti adresi
09-01-2010 13:16

dediğiniz gibi yaptım ama usb den boot etmiyor. bios menusunde görüyor ama boot sıralamasında yok. ayrı bir hdd olarak görüyor onu da dediğim gibi boot menusune ekleyemiyor.

Windows ile yapabilecekleriniz,Microsoft un size sundukları ile sınırlı iken, Pardus ile yapabilecekleriniz, hayal gücünüz ve yeteneğiniz ile sınırsızdır.
ekremsenturk
Sürüm: Pardus 2008
bilgi
ileti adresi
09-01-2010 18:01

Usb bellekler daha yeni bir ürün olduğundan, her anakart tarafından ayrı bir donanım olarak tanınımıyor. Disk olarak görünüyor. USB belleğini Bios ayarlarında üst sıraya çıkart. Bunu yapabilek için Bios menü'ünü oku. (PhoenixBios'ta  oklar ile disk seçildikten sonra, f6 ile üste alınıyor.)

YFDogan
bilgi
ileti adresi
09-01-2010 18:08

ekremsenturk, 09/01/2010 18:01 tarihinde:

Usb bellekler daha yeni bir ürün olduğundan, her anakart tarafından ayrı bir donanım olarak tanınımıyor. Disk olarak görünüyor. USB belleğini Bios ayarlarında üst sıraya çıkart. Bunu yapabilek için Bios menü'ünü oku. (PhoenixBios'ta  oklar ile disk seçildikten sonra, f6 ile üste alınıyor.)

Bios ta boot ile ilgili menude iki alt menu var. Birincisinde boot seçeneğini soruyor ki bu da floppy, hdd, cd/dvd,lan. Diğer menıde sadece usb diski hdd olarak görüyor ama orada da boot ile ilgili bir yönlendirme yok. Makina 3 yıllık.Bios güncellemeyle ilgili 2 hafta kadar önce yazışmıştım yine burada ve gerek olmadığı söylenmişti. Makina packard bell W7600 dizüstü ve çıktığı günden bugüne aynı bios u kullanıyor. Güncel bir bios yok sanırım kendi sitesinde.

ekremsenturk
bilgi
ileti adresi
09-01-2010 18:16

Ayarı Boot menü'sünden değil, Bios ayarlarına girip, oradan yapmalısın (yazmayı unutmuşum ) ve sonra Boot menü'ünden Hdd seçmelisin.

YFDogan
bilgi
ileti adresi
09-01-2010 19:22

ekremsenturk, 09/01/2010 18:16 tarihinde:

Ayarı Boot menü'sünden değil, Bios ayarlarına girip, oradan yapmalısın (yazmayı unutmuşum ) ve sonra Boot menü'ünden Hdd seçmelisin.

Bilgisayar ilk açılırken F2 tuşuyla Bios a girdikten sonraki aşamadan bahsediyorum ben zaten üstadım. F2 ile Bios ayarlarına giriyorum. Ve bahsettiğim şekil çıkıyor karşıma. USB belleği boot olarak atayacak bir yönlendirme mevcut değil.

mortaReis
bilgi
ileti adresi
09-01-2010 20:32

mirsehan, 09/01/2010 19:22 tarihinde:

ekremsenturk, 09/01/2010 18:16 tarihinde:

Bilgisayar ilk açılırken F2 tuşuyla Bios a girdikten sonraki aşamadan bahsediyorum ben zaten üstadım. F2 ile Bios ayarlarına giriyorum. Ve bahsettiğim şekil çıkıyor karşıma. USB belleği boot olarak atayacak bir yönlendirme mevcut değil.

bazı notebooklar usb belleği harddisk olarak görüyor...

1. menüden harddiski seçiyorsun

2. menüde bilgisayara bağlı harddisk listesi oluyor... burada usb belleği öntanımlı yapıyorsun yani 1. sıraya alıyorsun.  notebook usb belleği hardisk olarak görüp boot ediyor...

senin notebooktada böyle bir sistem olabilir... kolay gelsin...

"K4R1D35" by okostopokosto
physicist
bilgi
ileti adresi
09-01-2010 23:38

evet harddisk  bölümünde 1. sıraya taşı muhtemelen hallolur ben öle yapıyom :D

armut
bilgi
ileti adresi
10-01-2010 14:39

mirsehan, 09/01/2010 11:05 tarihinde:

USB belleğe kurulumu oluşturdum. Bios ta usb den başlatma seçeneği yok bende. floppy, cd/dvd, hdd, lan var ama usb yok. Bu sorunu nasıl çözerim?

Çoğu durumda ya anakartı değiştirmek ya da BIOS update yapmak gerekiyor.

Anakart ile hiç uğraşamam diyorsanız tek seçenek Pardus Açılış yöneticisinden USB için bir girdi eklemek, böylece önyüklemeyi sabit diskten yapıp menüden USB'yi boot edebilirsiniz.

Antalya Linux Kullanıcıları : http://groups.google.com.tr/group/antalya_linux/ (Konu başlığına acil yazanlara cevap vermeyenler derneği üyesi)
YFDogan
bilgi
ileti adresi
11-01-2010 08:07

armut, 10/01/2010 14:39 tarihinde:

mirsehan, 09/01/2010 11:05 tarihinde:

Çoğu durumda ya anakartı değiştirmek ya da BIOS update yapmak gerekiyor.

Anakart ile hiç uğraşamam diyorsanız tek seçenek Pardus Açılış yöneticisinden USB için bir girdi eklemek, böylece önyüklemeyi sabit diskten yapıp menüden USB'yi boot edebilirsiniz.

Bu dediğiniz işlemin naısl yapıldığı konusunda yardımcı olabilirmisiniz?

physicist
bilgi
ileti adresi
11-01-2010 20:48

Bu işlemi                sistem ayarları> açılış yöneticisi          yoluyla yeni bir girdi eklersiniz ve kurulu bölüm yerine usb yi belirtirsiniz (girince anlicaksınız) açılırkende yeni oluşturduğunuz girdiyi seçersiniz bu sayede pardusun grub u harddiskten açılır sonra usb ye geçer. (daha detaylı anlatamıyorum kusura bakmayın zamanım yok :S)

Fakat burda ARMUT abimize bi selamım var?

Böyle olursa Usb başka bilgisayarlarda iş görür mü?

dicektim ki aklıma şu geldi usbde de grub var zaten dimi? :D

physicist
bilgi
ileti adresi
11-01-2010 21:11

ama benim sorularım bitmez : :D

eğer böyle yaparsa her açılışta grub menüsü usb yi aramaz mı? Çünkü ben mesela Pardusun olduğu bölümü formatlayınca   "error  17"  vermişti. Yani her açılışta kayıtlı bölümleri kontrol etmez mi?

ekremsenturk
bilgi
ileti adresi
12-01-2010 17:32

Bütün programları İşletim Sistemi çalıştırır.

Yanıtla
<
1