Windows 7 ve Pardus Ağ Paylaşımı Sorunu

cenin
Sürüm: Pardus 2011
bilgi
ileti adresi
13-10-2009 01:32

Arkadaşlar ağımda bir Windows 7 ve birde pardus kurulu iki bilgisayar var, Windows 7 modeme ethernet ile Pardus ise wireles ile bağlı. Windows 7 de ağ bağlantılarımda Pardus görünmesede ip numarasını girerek tüm paylaşımlarıma ulaşıp dosya yazabiliyor yada okuyabiliyorum ancak Pardustan hiçbir şekilde Windows 7 deki paylaşımlarıma ulaşamıyorum. smb://windows 7 ip'si yazdığımda kullanıcı adı ve şifre istiyor, windowsun kullanıcı adı ve şifresini girdiğimde bir süre bağlanmaya çalıştıktan sonra şifre bölümü temizlenerek aynı ekran tekrar karşıma çıkıyor sanırım şifre yada kullanıcı adını kabul etmiyor ancak windowsta oturum açarken girdiğim kullanıcı adı ve şifresini doğru olarak girdiğimden eminim. Smb4K da ise workgroup ve bilgisayar sadece Network Neighborhood sekmesinde görünüyor ve bilgisayarı tarattığımda ise bir süre işlem yapıyor ve herhangi bir paylaşım görünmüyor. Çok fazla araştırma yaptım ancak sorunlar genelde windowstan pardusu görememek üzerine sanırım bu sorunum windows 7 den kaynaklanıyor. Windows 7 de tüm gerekli ayarları yaptım ve firewalı kapattım, paylaşım izni verdim hatta dosya şifreleme yöntemini bile değiştirdim ancak sonuç değişmedi... Acil yardım bekliyorum...

etiketağ yöneticisipardus 2009pardus 2009.1paylaşım

Pardus Anka: İhtilal!

ihtilalanka

Bu Pardus'un küllerinden yeniden doğuşunun hikayesidir. Bak evlat, bugün sana kralların şehrinde, kralcıklara baş kaldıranların efsanesini anlatacağım... Dünyayı toz pembe gören, masallar aleminde yaşadığını düşünenleri gerçeğe çağıran bir hikayedir bu.

Calligra 2.5.5 Çıktı!

calligralogo_1

Calligra ekibi; Calligra Suite'in bir dizi önemli hata düzeltmesi içeren 2.5.5 sürümünü duyurdu ve herkese en kısa sürede bu yenisürüme güncelleme yapmasını önerdi.

KDE 4.10 RC3 Çıktı!

Final sürüme ilişkin bir ertelemeden sonra son dakika değişikliklerine uyum sağlamak üzere KDE geliştiricileri, KDE 4.10 için üçüncü bir sürüm adayı yayınladı. Bu sürümün, 6 Şubat 2013'te çıkarılması planlanan KDE4.10'dan önceki son sürüm adayı olduğu söyleniyor.

cenin
bilgi
ileti adresi
16-10-2009 13:18

Bu sorun hakkında fikir beyan edecek hiç kimse yokmudur acaba?

Sorun zannettiğim şekilde windows 7 den kaynaklanmıyormuş bu arada, windows xp yüklü başka bir bilgisayarda bağlandı ağa ancak pardus xp kurulu bilgisayar içinde aynı win 7 ye davrandığı gibi davrandı...

Engincc
Sürüm: Pardus 2009
bilgi
ileti adresi
16-10-2009 13:56

1. Bilgisayarım - araçlar- klasör seçenekleri > Görünüm - Gelişmiş ayarlar seçeneklerinden

PAYLAŞIM SİHİRBAZI (önerilen) kullanın işaretini kaldır.

2. Bilgisayarım C: özellikler - güvenlik- gelişmiş- sahip > düzenleyi seç

Administrators seç tamam dedıkten sonra yenıden baslat.

Vista da sorunu bu şekilde aştım win7 de farklı deıldır.

asenler
bilgi
ileti adresi
16-10-2009 13:58

Aslında gogıllayınca çok kaynak bulunabiliyor ama kısaca özetlemeye çalışayım:

Windows tarafında güvenlik duvarından dosya/yazıcı paylaşımını açın ve istenilen dizinleri paylaşıma açın.

Buraya da bir bakın.

Pardusta samba servisini çalışır duruma getirin ve güvenlik duvarını kapatın.

Tarayıcı ya da dosya yöneticisinin (konqueror, dolphin, vs) adres satırına windowsun IP no.sını smb://xxx.xxx.xxx.xxx/paylaşılan_dizin şeklinde (x leri siz değiştireceksiniz) yazın.

Hepsi bu kadar.

~~ TTK ~~
cenin
bilgi
ileti adresi
16-10-2009 15:26

İlginizden dolayı teşekkür ederim, asenler arkadaşımın verdiği linki ve engincc arkadaşımın verdiği bilgileri deneyeceğim.

Sorunu buraya yazmadan önce aslında 2 - 3 gün googledan araştırdım ancak windows 7 nin yeni olmasından gerek konu ile ilgili bir döküman bulamadım zira dün akşama kadar sorunun windows 7 olmasından kaynaklanabileceğini düşünüyordum. Windows xp ilede aynı sorunu yaşayınca sorunun Pardustan kaynaklanabileceği fikri ön plana çıktı ve şimdi bunun üzerine araştırmalarda yapacağım.

Güvenlik duvarlarının kapatılması ve samba servisinin çalıştırılması hususlarını zaten sorunun çıktığı ilk günden itibaren defalarca denetledim hatta smb.conf dosyasında da ufak tefek değişiklikler yaptım çünkü bir ara samba servisi çalışmaz olmuştu (smb.conf açılamıyor şeklinde) yönetici programı smb.conf dosyasının yoluna sebebini anlayamadığım bir şekilde fazladan / koyuyordu. Manüel olarak düzeltince samba servisi çalıştı ancak sorunda değişiklik olmamıştı...

Şimdi tavsiyelerinizi deneyeceğim eğer çözümü bulabilirsem buradan paylaşırım...

Linuxla tanışıklığım çok uzun bir zamana dayanıyor ancak zaman zaman mesleki gerekliliklerden dolayı (ticari yazılım şirketlerinin bizi buna mahkum bırakmaları sonucu) ara vermek zorunda kalıyordum zira linuxu ikinci bir işletim sistemi yada virtual boxta windows virtual modda linux gibi tercihleri sevmiyorum...

Ayrıca aradan geçen yıllara rağmen ne wine nede playonlinux gereksinim duyduğum coreldraw gibi bazı yazılımların kurulabilmesine henüz olanak tanımıyorlar. Corelin 14. sürümü çıkmış olmasına rağmen bir zamanlar corel 9 u sorunsuz kullanmıştım linuxta ancak hatırlarsanız o dönemlerde corelde bir linux eğilimi vardı ve corel linux adında dağıtımda yayınlanmıştı ama her ne olduysa bu projenin başındaki kişi bir anda işinden oluvermişti ve corelin linuxa yönelik çalışmaları son buluvermişti.

Bu olay bana her zaman devlet eliyle Tübitaka Pardus işletim sisteminin yaptırılması ve çokta güzel bir iş çıkmışken bill amcanın türkiyeye gelip başabakanla bir anlaşma yapması sonucu windowsa sözleşmeli mahkumiyet kararı çıkartılmasını hatırlatıyor...

Neyse biz sorunlarımıza çözümler aramaya, bulmaya ve daha da ilerlemeye bakalım...

cenin
bilgi
ileti adresi
16-10-2009 16:28

Önerilerin tümünü yaptım ancak hala pardustan windows paylaşımlarını göremiyorum, windows ağ bağlantılarında pardus makina görünüyor, dosya alışverişi yapılabiliyor ancak pardus windows paylaşımlarına ulaşmamak konusunda inatçılık yapıyor.

Ayrıca bugün başgösteren sorunlardan bir kaçıda;

Konquerror açtığımda bir süre açılmaya çalışıyor sonra birkaç dakika kaybolduktan sonra ortaya çıkıyor fakat sağlıklı çalışmıyor,

Dolphin konquerrorde olduğu şekilde sorun yaratıyor,

Smb4k açılışta çökme hatası veriyor. Hata kodları:

p, li { white-space: pre-wrap; }

Application: Smb4K (smb4k), signal: Segmentation fault

Thread 1 (process 1444):

#0 0xffffe424 in __kernel_vsyscall ()

#1 0xb69fd850 in nanosleep () from /lib/libc.so.6

#2 0xb69fd653 in sleep () from /lib/libc.so.6

#3 0xb7a9e20c in ?? () from /usr/kde/4/lib/libkdeui.so.5

Backtrace stopped: previous frame inner to this frame (corrupt stack?)

Birkaç defadır bilgisayar kapatılırken kde çöküyordu.

şimdi güncellemeden önceki kernellerle açmayı deneyeceğim pardusu...

armut
bilgi
ileti adresi
16-10-2009 16:36

Vista Starter sürümünde ağ paylaşımı kısıtlıymış kullanıdğınız 7 sürümünde böyle bir kısıtlama olabilir mi diye aklıma geldi.

Antalya Linux Kullanıcıları : http://groups.google.com.tr/group/antalya_linux/ (Konu başlığına acil yazanlara cevap vermeyenler derneği üyesi)
cenin
bilgi
ileti adresi
16-10-2009 16:50

Kullandığım win 7 ultimate sürümü

asenler
bilgi
ileti adresi
16-10-2009 21:56

Eğer mümkünse başka bir windows makineden sizin windows paylaşımlarına erişim olup olmadığına bakılabilir.

Bana kalırsa windows ağ ve/veya paylaşımlarında bir sorun var.

Mesela buradakini denemiş miydiniz?

~~ TTK ~~
cenin
bilgi
ileti adresi
17-10-2009 01:31

Xp ve win7 birbirleri ve pardus ile dosya alışverişi yapıyorlar, pardus bunları görmüyor, güvenlik duvarları tamamen kapatıldı...

Benim pardusa birhaller oldu ama anlayamadım birçok program hata vermeye başladı, kurtarma yapmam gerekiyor sanırım ama hatırladığım kadarıyla pardusta cdden kurtarma mevcut değildi...

cenin
bilgi
ileti adresi
18-10-2009 15:35

KDE4 plasma çökmüş sanırım, sisteme xfce4 ile giriş yaptığımda dolphin gibi sorun çıkaran programlar çalışıyor, sadece glibc sorunu devam ediyor aslında sistemde glibc kurulu ancak yinede problem çıkıyor. Tahminimce sorun pisideki bir hatadan kaynaklanıyor olmalı çünkü sorunlar ilk pisi ile ortaya çıkmaya başlamıştı ve pisiyi yeniden inşa ederek sorunumu geçebiliyordum. Sorun ise bazen bir paket seçtiğimde pisi kararsız hale geliyordu ve kapatıp yeniden açmam gerekiyordu, aynı paketi tekrar seçmezsem düzgün çalışıyor seçersem yine kararsız oluyordu ve yeniden inşaa ettiğimde düzeliyordu ancak. Burada şöyle bir problem olmuş olabilir, pisi kararsız hale geldiğinde yada yeniden inşaa edildiğinde de olabilir, bağımlılık gerektiren bir paket seçtiğimde bu gerekliliği görmemiş yada gözardı etmiş ve sistemin kurulumlar arttıkça göçmesine neden olmuş olabilir. Belki bir bug olabilir bu bilmiyorum ama sanırım asıl sorun bu çünkü ilk kurulumdan sonraki güncellemelerden sonra neredeyse hiç bağımlılık uyarısı almadım...

Not: Bağımlılıkları gözardı et gibi bir ayarlama asla yapmadım...

Yanıtla