PlayOnLinux + [IE6]+[Google Chrome] ile MEB Engellemesini Aşma

<
1
ilkerfenli
bilgi
ileti adresi
21-12-2008 22:26

Forumdaki birçok öğretmen ve öğrenci arkadaşın MEB sitelerinde Firefox ile işlem yapamadığı bir gerçek, aşağıdaki yolu kullanarak;  bu sorunu -en azından-  MEB'in Firefox engellemesi kalkıncaya kadar aşabileceğini düşündüm.

Paket Yöneticisinden PlayOnLinux uygulamasını kurun. Daha sonra PlayOnLinux uygulamasının İnternet bölümünden İnternet Explorer 6'yı seçin. Kurulum sorunsuz bir şekilde gerçekleşmekte; kurulumdan sonra MEB'in sitelerini windoz işletim sistemine ihtiyacınız olmadan gezebilirsiniz.

Ayrıca Google Chrome'nin Linux için olan versiyonu hazırlanmakta olduğundan; linux versiyonu çıkmadan PlayOnLinux ile Google Chrome'da kullanabilirsiniz.

Her ne kadar bu yöntemi kullanarak MEB sitelerinde işlem yapabilsekte, MEB'ın İE taraftarlığını bırakarak, diğer tarayıcıları desteklemesi taraftarıyım. İnşallah bir gün Meb'in İlsis sisteminde Firefox ile gezinebiliriz...

Saygılar...

http://www.resimupload.com/ds696516685_GörüntüYakalayıcı4.html

etiketchromeeğitiminternetplayonlinuxweb tarayıcı
Bu ileti 3 kez değiştirilmiş olup, son kez 24-01-2009 12:59 tarihinde AliIsingor tarafından değiştirilmiştir.

Pardus Anka: İhtilal!

ihtilalanka

Bu Pardus'un küllerinden yeniden doğuşunun hikayesidir. Bak evlat, bugün sana kralların şehrinde, kralcıklara baş kaldıranların efsanesini anlatacağım... Dünyayı toz pembe gören, masallar aleminde yaşadığını düşünenleri gerçeğe çağıran bir hikayedir bu.

Calligra 2.5.5 Çıktı!

calligralogo_1

Calligra ekibi; Calligra Suite'in bir dizi önemli hata düzeltmesi içeren 2.5.5 sürümünü duyurdu ve herkese en kısa sürede bu yenisürüme güncelleme yapmasını önerdi.

KDE 4.10 RC3 Çıktı!

Final sürüme ilişkin bir ertelemeden sonra son dakika değişikliklerine uyum sağlamak üzere KDE geliştiricileri, KDE 4.10 için üçüncü bir sürüm adayı yayınladı. Bu sürümün, 6 Şubat 2013'te çıkarılması planlanan KDE4.10'dan önceki son sürüm adayı olduğu söyleniyor.

spectr
Sürüm: Pardus 2011
bilgi
ileti adresi
22-01-2009 21:37

Forumda bu konuda çok fazla şikayet görünce hemen bir yazı yazmak istedim. Ama İlker arkadaşımız zaten başlığı açıp güzel bir yazı yazmış. Ancak acemi Pardus'çular için ben alt konuları hem birleştirip hem de detaylandırarak biraz daha yardımcı olmak istedim. Eğer forum yöneticileri de konuyu sabitlerlerse MEB mağduru öğretmenlerimizin sıkıntılarını en kısa yoldan aşabilir ve Pardus saflarına katılmalarını sağlayabiliriz diye düşünüyorum. Ne de olsa 29 kere 40 yıl kölesiyiz öğretmenlerin :)

Öncelikle eğer “Contrib” deposunu daha önce yüklemediyseniz onu yükleyerek işe başlıyoruz. PARDUS menüsünden Pisi'yi açıp Ayarlar menüsünden Paket Yöneticisi Programını Yapılandır komutunu çalıştırıyoruz. Çıkan pencereden Depolar sekmesine gidip Yeni Depo Ekle butonuna tıklıyoruz. Açılan pencerede Depo Adı'na Contrib, Depo Adresi kısmına da http://paketler.pardus.org.tr/contrib-2008/pisi-index.xml.bz2 yazıyoruz (direkt buradan kopyalayıp oradaki yerine yapıştırabilirsiniz). Ardından açık pencereleri Tamam diyerek geçip Contrib deposunun Pisi'ye eklenmesi işlemini tamamlıyoruz.

Pisi paket yöneticisinde; Yeni Paketleri Göster seçeneğini tıklayıp Ara kısmına playonlinux yazıp Enter tuşuna basın. Alttaki listede çıkan playonlinux paketi yanındaki kutucuğu seçili hale getirip Paketleri Kur butonuna tıklayıp playonlinux ve varsa ilgili paketleri kuruyoruz.

Bağlantılı paketleri içinde Wine de playonlinux ile beraber otomatik olarak kurulacaktır.

Artık bize gereken tüm paketler kuruldu. İş sadece İnternet Ekspılorır'ın kurulmasına kaldı. Bunun için önce, PARDUS menüsünden Komut Çalıştır'ı seçip (ya da sadece Alt+F2 tuşlarına birlikte basarak) çıkan pencerede Komut olarak playonlinux yazalım ve programı çalıştıralım. Programda Kur butonuna basarak Internet grubu altından Internet Explorer 6'yı seçelim ve Uygula butonuna basalım. Böylece playonlinux, internetten gerekli dosyaları indirip kurulumu tamamlayacak (biraz zaman alabilir sabırlı olun). En son olarak Masaüstüne Kısayol Ekle seçeneğini de tıklarsanız IE6 masaüstünde kullanıma hazır. MEB'e ilk girdiğinizde Adobe Flash eklentisi de kendiliğinden kurulacaktır.

Ben öğretmen olmadığım için siteyi test etme şansım olmadı ama deneyen arkadaşlar bildirirse sevinirim.

Kolay gelsin...

Bu ileti 1 kez değiştirilmiş olup, son kez 23-01-2009 14:01 tarihinde spectr tarafından değiştirilmiştir.

Özgürlük ve gelecek için Linux ve Özgür yazılım.
akin
bilgi
ileti adresi
22-01-2009 21:49

Merhaba,

Bu yazıyı ikiniz bir araya gelip dergi formatında yazsanız arkadaşlar böylece herkese ulaştırabiliriz bu güzel çözümü

Özgürlük İçin...
spectr
bilgi
ileti adresi
22-01-2009 21:58

Eğer kastınız karşılıklı görüşme ise o zor çünkü ben Çorlu'da yaşıyorum. Ama sanal ortamda ne yapabiliriz ona bir bakalım.

ilkerfenli
bilgi
ileti adresi
24-01-2009 12:05

MEB'na işi düşen tüm kesimleri çileden çıkaran bu sorunun aşılması için yardımcı olabilir. Ufak bir yazı hazırlayabiliriz sanırım. Daha sonra bu konu sabitlenirse ve / veya e-dergiye eklenmesi düşünülürse sanırım büyük bir eksiği tamamlamış oluruz.

spectr
bilgi
ileti adresi
24-01-2009 12:53

ilker, sen sanırım öğretmensin ve siteye login olabiliyorsun.

en son gelen şikayetlere göre playonlinux üzerinden ie6 kurulsa dahi, raporlama yapan crystal report activex denetiminin sorun çıkarması yüzünden istenilen raporlar alınamıyormuş. aynı sıkıntı sende de var mı? eğer varsa ben ie6 üzerinden aşağıdaki adrese girip yüklenebilen bir activex plugin'i buldum. eğer mümkünse onun işe yarayıp yaramadığını test edebilir misin? benim login olma şansım yok. eğer o sorunu da aşabiliyorsak tam çözüm Kahkaha olarak yazı haline dönüşebilir ve dertlere kesin çare olur.

ie6 'dan yüklenecek activex pluginin adresi;

http://cnp.sde.state.id.us/viewer9/activexviewer/en/get-npviewer.htm

Bu ileti 1 kez değiştirilmiş olup, son kez 24-01-2009 12:53 tarihinde spectr tarafından değiştirilmiştir.

AliIsingor
Kedi Terbiyecisi
bilgi
ileti adresi
24-01-2009 13:00

ilkerfenli, 24/01/2009 12:05 tarihinde:

MEB'na işi düşen tüm kesimleri çileden çıkaran bu sorunun aşılması için yardımcı olabilir. Ufak bir yazı hazırlayabiliriz sanırım. Daha sonra bu konu sabitlenirse ve / veya e-dergiye eklenmesi düşünülürse sanırım büyük bir eksiği tamamlamış oluruz.

Bu başlığı şimdilik sabitliyorum. Ancak sizden herkese kıulavuz olabilecek bir yazıyı acilen bekliyoruz. :)

http://www.teknokedi.com
ilkerfenli
bilgi
ileti adresi
24-01-2009 14:45

Hemen deniyorum...

Bu ileti 1 kez değiştirilmiş olup, son kez 24-01-2009 14:53 tarihinde ilkerfenli tarafından değiştirilmiştir.
ilkerfenli
bilgi
ileti adresi
24-01-2009 18:21

Spectr malesef gönderdiğin Plugin yüklendi ama çalışmadı. Siteye bağlandığımda Crystal Report'u e-okul sitesi otomatik yüklemek istiyor ancak orda da MFC Rountime Modül diye bir hata alıyorum.

Plugin ile ilgili hata görüntüsü şu şekilde.

http://i0901.hizliresim.com/2009/1/24/746.jpg

e-okulun sitesinde crystal reportu yüklerken oluşan hata ise şöyle

http://i0901.hizliresim.com/2009/1/24/751.jpg

hatadan sonra şu ekran görüntüsüyle kalıyor ama yüklenmiyor..

http://i0901.hizliresim.com/2009/1/24/760.jpg

Windows tarafından ie'ye yüklenen crystal report'un dosyalarını indirdim ama wine altında ie6'ya bunların nasıl yükleneceğini bilemiyorum.Wine altında ie'nin Cammon files bölümüne kopyalamayı denedim ama olmadı.

Artık başka bi çaresine bakacağız...

sayego
bilgi
ileti adresi
26-01-2009 22:33

Bu işten biraz anlayanlar için winxp de ie7 araçlar->internet seçenekleri->Programlar->Eklentileri yönet eklentiler arasında Crystal ActiveX Report Viewer Control 11.5 dosyası CRViewer.dll hemen onun altında aynı iki tane Crystal ActiveX Report Viewer Web Report Broker 11.5 swebrs.dll ve Crystal ActiveX Report Viewer Web Report source 11.5 swebrs.dll var. Bu dosyaları aradım bulamadım. Bu dll dosyalarımı çözümlenecek ne olacak. bütün olay bu dosyalarda sanırım.

ilkerfenli
bilgi
ileti adresi
26-01-2009 23:03

Aynı işlemi bende yaptım. Hatta ie7 için crystal viewer'ın yüklediği dll dosyalarını içeren bir cab dosyası indirdim. Ancak malesef ie7 altında nereye yerleştiğini bulamadım.

Crystal report Viewer ie7'de sorunsuz çalışıyor. İEs4Linux'un şu anda İE7 'si şu anda beta durumunda. Bilgisayarıma yükledim ancak bir türlü internete bağlanmıyor. (Sabahtan beri uğraşıyorum!)

Eğer İEs4Linux'ün İE7'sini çalıştırmayı başarırsak sanırım sorunumuzu halletmiş olacağız.

onex
Sürüm: Pardus 2009
bilgi
ileti adresi
27-01-2009 16:16

bu meb i.e bagımlısı site yapması rekabet  kanununa aykırı degilmi acaba bir fikri olan varmı ?

Özgürlük kolay kazanılmaz. Emek ister , emek vermeye hazırmısın? Pardus'u dene bakış açını değiştir.
tayfunkavasoglu
Sürüm: Pardus 2009
bilgi
ileti adresi
27-01-2009 16:25

Aykırı ama uğraşacak bir Hukukçu gerekiyor.

ilkerfenli
bilgi
ileti adresi
27-01-2009 23:42

Evet Rekabet Kanununa aykırı.. Hatta bu konuda MEB 'e e-posta attım ve cevaben özetle "Meb'in açık kaynak kodlu yazılımları destekleyeceğini ancak henüz bu konuda aktif bir çalışmanın bulunmadığını " söylediler.

Tabi ki bu hukukçuların konusu. Oturup ordaki herhangi bir yetkiliyle bunu tartışamayız. Ancak bu konu çözülene kadar daha çok başımız ağıracak gibi.

ilkerfenli
bilgi
ileti adresi
27-01-2009 23:44

Bu arada şu an İes4linux'un İE7 (beta) versiyonunun activex'leri desteklemediğini öğrendim. Kısaca İEs4Linux (ie7 beta) 'yı yüklesekte raporlama sorununu aşamıyoruz. :(

Yanıtla
<
1